One of the notable characters from High School DxD BorN, Rossweisse is recognized for very long 白色 hair and 蓝色 eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 36133 |
|---|---|
| Name | Rossweisse |
| Other Names | ロスヴァイセ, 100-Yen Shop Valkyrie, Drunken Valkyrie, Vomiting Valkyrie, Valkyrie who has never had a boyfriend |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | High School DxD BorN |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Ai Kakuma, 加隈亜衣, かくま あい |
| Voiced By | Mallorie Rodak, , |
| Tags | headdress, gloves, armor |
| Personality | |
| Bust | 96cm |
| Waist | 61cm |
| Hip | 89cm |
| Height | 173cm |
| Birthday | August 8 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rossweisse
Profile
Rossweisse is a character from High School DxD BorN.
They have been indexed as 女性 青少年 with 蓝色 eyes and 白色 hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 蓝色 | |
| 头发颜色 | 白色 | |
| 头发长度 | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
1
57
10
Facebook 
High School DxD (Series)
High School DxD BorN