See Other Versions of this Character
☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 70893 |
|---|---|
| Name | Azusa Miura |
| Other Names | 三浦あずさ, みうら あずさ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Chiaki Takahashi, たかはし智秋, たかはし ちあき |
| Tags | ahoge |
| Personality | |
| Age | 20 |
| Height | 168cm |
| Weight | 48kg |
| Birthday | July 19 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Blood Type | O |
| Bust | 91cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 86cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Azusa Miura
Profile
Anime girl Azusa Miura is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as 女性 成人 with 红色 eyes and 黑色 hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 红色 | |
| 头发颜色 | 黑色 | (蓝色) |
| 头发长度 | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | 成人 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Azur Lane (2017)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Family Tree
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| NickWildish joined |
3
9
Facebook 
