See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 90087 |
|---|---|
| Name | Gold Ship |
| Other Names | ゴールドシップ |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby (Anime) |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Hitomi Ueda, 上田瞳, うえだ ひとみ |
| Tags | hat |
| Personality | |
| Birthday | March 6 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 170cm |
| Bust | 88cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Gold Ship
Profile
Anime girl Gold Ship is a character from Uma Musume: Pretty Derby (Anime).
They have been indexed as 女性 青少年 with 粉红色 eyes and 灰色 hair that is 齐腰 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 粉红色 | |
| 头发颜色 | 灰色 | |
| 头发长度 | 齐腰 | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | Animal |
Relations | Relations Graph
Friend of Walder
Friend of Special Week
Friend of Mejiro McQueen
Friend of Silence Suzuka
Friend of Tokai Teio
Friend of Lyria
Appears as | Edit Assignments
Granblue Fantasy (2014)
Uma Musume: Pretty Derby (Anime) (2018)
Granblue Fantasy Versus (2020)
Uma Musume: Pretty Derby Season 2 (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (Series) (2021)
Uma Musume: Pretty Derby Season 3 (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
7
62
72
44
Facebook 