|
☰ Links
|
|
| ID | 20499 |
|---|---|
| Name | Himari Noihara |
| Other Names | 緋鞠 |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Omamori Himari |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Ami Koshimizu, 小清水亜美, こしみず あみ |
| Tags | earrings, katana, cat ears, neko, school uniform, stockings, hair ribbon, ponytail, bow, dress, barefoot |
| Personality | |
| Birthday | December 21 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 157cm |
| Bust | 88cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 85cm |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
59 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
14 Character of the Month nominations |
|
Himari Noihara
Profile
Anime girl Himari Noihara is a character from Omamori Himari.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Black hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Black | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No | (Yes) |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 185 | Add
|
5 likes
An adorable cat. |
|
3 likes
Ta-da! |
|
3 likes
I'm Noihara Himari. |
|
2 likes
I won't find anything better than this today. |
|
2 likes
I choose this. |
|
2 likes
Or do you prefer to see me swim naked? |
|
2 likes
If this is what you want... |
|
2 likes
If I had been there, I would've cut down that mysterious fellow in one blow. |
|
2 likes
My name is Himari. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Omamori Himari
Kawaii or NOT?!
AndrewsAVATAR rated Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem ★★★★
|
69
45
52
36
Facebook
Play Voice Sample
Omamori Himari
Omamori Himari

AndrewsAVATAR rated