See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 1013 |
|---|---|
| Name | Illyasviel von Einzbern |
| Other Names | イリヤ(イリヤスフィール・フォン・アインツベルン), Ilya |
| Role | Unsortiert |
| Primary Assignment | Fate Stay Night |
| Medientyp | h-game |
| Gesprochen von | Mai Kadowaki, 門脇舞以, かどわき まい |
| Gesprochen von | Stephanie Sheh, , |
| Gesprochen von | Cynthia Martinez, Goldie Fawn, |
| Tags | hat, coat, gloves, scarf |
| Persönlichkeit | |
| Bust | 61cm |
| Waist | 47cm |
| Hip | 62cm |
| Birthday | November 20 |
| Sign | Scorpio ♏ |
Menü
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Illyasviel von Einzbern
Profil
Anime girl Illyasviel von Einzbern is a character from Fate Stay Night.
They have been indexed as Weiblich Kind with Rot eyes and Weiß hair that is Brustlänge length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Rot | |
| Haarfarbe | Weiß | |
| Haarlänge | Brustlänge | |
| Scheinbares Alter | Kind | (Teen) |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Daughter of Irisviel von Einzbern
Daughter of Kiritsugu Emiya
Master of Heracles
Younger Sister of Shirou Emiya
Appears as | Edit Assignments
Fate Stay Night (2004)
Fate (Series) (2004)
Fate / stay night (2006)
Fate/tiger colosseum (2007)
Fate/unlimited codes (2008)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2010)
Fate Zero (2010)
Carnival Phantasm (2011)
Fate Zero 2 (2012)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2014)
Fate/stay night: Heaven's Feel - I. Presage Flower (2017)
Today's Menu for the Emiya Family (2017)
Quotes | View all 66 | Add
|
6 likes
Kill them all, Berserker. |
|
4 likes
If you don't summon yours soon,you're gonna die, Onii-chan. |
|
3 likes
No one really understood what had happened that night. |
|
3 likes
If you don't summon yours soon, you're gonna die, Onii-chan. |
|
2 likes
No, no, no! |
|
2 likes
It... It can't be. |
|
1 likes
Berserker! |
|
1 likes
We'll meet again, Onii-chan. |
|
1 likes
Rin-san! Luvia-san! |
Where to Watch | Powered by 
Bilder | Add
Kommentar
Kawaii or NOT?!
SilverWolfKing rated Code Geass: Lelouch of the Rebellion ★★★★
|
3
1
80
67
Facebook
Play Voice Sample

SilverWolfKing rated