Moka Akashiya is a character from Rosario + Vampire featuring hüfte oder länger pink hair and grün eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 20039 |
|---|---|
| Name | Moka Akashiya |
| Other Names | 赤夜 萌香, あかしや もか |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Rosario + Vampire |
| Medientyp | anime |
| Gesprochen von | Alexis Tipton, , |
| Gesprochen von | Nana Mizuki, 水樹奈々, みずき なな |
| Tags | plaid, school uniform, ahoge, vampire |
| Persönlichkeit | |
| Race | Shinso Vampire |
| Birthday | May 8 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 166cm |
| Weight | 47kg |
| Bust | 86cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 86cm |
| Age | 18 |
Menü
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
10 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Moka Akashiya
Profil
Moka Akashiya is a character from Rosario + Vampire.
They have been indexed as Weiblich Teen with Grün eyes and Pink hair that is Hüfte oder länger length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Grün | |
| Haarfarbe | Pink | |
| Haarlänge | Hüfte oder länger | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Human form of Moka Akashiya (monster form)
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 35 | Add
|
1 likes
Tsukune. |
|
1 likes
But... |
|
1 likes
Don't cry! |
|
1 likes
I'm sorry... |
|
1 likes
Tsu... kune. |
|
1 likes
Kurumu-chan, get off of Tsukune! |
|
1 likes
Okay! |
|
1 likes
You sleepy head. |
|
1 likes
Shirayuki-san and Yukari-chan! |
Where to Watch | Powered by 
Bilder | Add
Kommentar
Similar Characters
Also from Rosario + Vampire
Kawaii or NOT?!
| gyyrfhjtev joined |
2
13
9
Facebook
Play Voice Sample
Rosario + Vampire
Rosario + Vampire Capu 2
