Bertille Althusser is a hauptcharakter character from Walkure Romanze ~Shoujo Kishi Monogatari~ known for brustlänge blond / gelb hair and blau eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 30271 |
|---|---|
| Name | Bertille Althusser |
| Other Names | ベルティーユ・アルチュセール |
| Role | Hauptcharakter |
| Primary Assignment | Walkure Romanze ~Shoujo Kishi Monogatari~ |
| Medientyp | h-game |
| Gesprochen von | Ryouka Yuzuki, 柚木涼香, ゆずき りょうか |
| Tags | knight, drillhair, bun, military uniform, stockings |
| Persönlichkeit | |
| Birthday | May 11 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 164.1cm |
| Bust | 102cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 96cm |
Menü
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
6 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Bertille Althusser
Profil
Bertille Althusser is a character from Walkure Romanze ~Shoujo Kishi Monogatari~.
They have been indexed as Weiblich Erwachsen with Blau eyes and Blond / Gelb hair that is Brustlänge length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Blau | |
| Haarfarbe | Blond / Gelb | |
| Haarlänge | Brustlänge | (Haare hochgesteckt / Unbestimmt) |
| Scheinbares Alter | Erwachsen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen
Appears as | Edit Assignments
Walkure Romanze ~Shoujo Kishi Monogatari~ (2011)
Valkyrie Romance: Girl Knight Story (2013)
Walkure Romanze More & More (2013)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Bilder | Add
Kommentar
Kawaii or NOT?!
| Weeb666999 joined |
SKyongmania faved One Piece Film: Strong World
|
SKyongmania rated One Piece Film: Strong World ★★★★★
|
3
62
12
53
Facebook 
SKyongmania faved