☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 60 |
|---|---|
| Name | Tomoyo Sakagami |
| Other Names | 坂上 智代(さかがみ ともよ) |
| Role | Hauptcharakter |
| Primary Assignment | Clannad |
| Medientyp | visual novel |
| Gesprochen von | Kaytha Coker, , |
| Gesprochen von | Houko Kuwashima, 桑島法子, くわしま ほうこ |
| Tags | hairband, school uniform, ahoge |
| Persönlichkeit | |
| KO Voice Actor | Mi-Na Yun |
| Blood Type | O |
| Height | 161cm |
| Weight | 47kg |
| Birthday | October 14 |
| Sign | Libra ♎ |
| Bust | 86cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 82cm |
Menü
|
|
| Day | |
18 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Tomoyo Sakagami
Profil
Anime girl Tomoyo Sakagami is a character from Clannad.
They have been indexed as Weiblich Teen with Blau eyes and Grau hair that is Hüfte oder länger length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Blau | |
| Haarfarbe | Grau | |
| Haarlänge | Hüfte oder länger | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen
Appears as | Edit Assignments
Clannad (2004)
Clannad (Series) (2004)
Tomoyo After ~ It's a Wonderful Life ~ (2005)
Clannad (2007)
Clannad ~After Story~ (2008)
Quotes | View all 38 | Add
|
1 likes
Don't give me a strange nickname. |
|
1 likes
Could you come play with us? |
|
0 likes
I don't want to cause an unnecessary disturbance. |
|
0 likes
Ah, from the wedding some time ago. |
|
0 likes
It's hard to hit a girl-like hit. |
|
0 likes
What is this about? |
|
0 likes
Never mind. |
|
0 likes
It's my first time being the batter. |
|
0 likes
I would like to make this self-defense. |
Where to Watch | Powered by 
Bilder
Kommentar
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Stammbaum
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved One Piece (Series)
|
SKyongmania rated One Piece The Movie: Dead End Adventure ★★★★★
|


Facebook 
Play Voice Sample

SKyongmania faved
SKyongmania rated