|
☰ Links
|
|
| ID | 60969 |
|---|---|
| Name | Junko Enoshima |
| Other Names | 江ノ島盾子, えのしま じゅんこ, Ultimate Fashionista, Ultimate Despair |
| Role | Antagonist |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Medientyp | videospiel |
| Gesprochen von | Megumi Toyoguchi, 豊口めぐみ, とよぐち めぐみ |
| Gesprochen von | Amanda Celine Miller, Amanda C. Miller, Amanda Miller |
| Gesprochen von | Erin Fitzgerald, , |
| Gesprochen von | Jamie Marchi, , |
| Tags | mini skirt, freckles, boots, tie, hairclip, bow, twintails, model, split personality, gyaru, twin |
| Persönlichkeit | |
| Birthday | December 24 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 169cm |
| Weight | 45kg |
| Blood Type | AB |
| Bust | 90cm |
Menü
|
|
| Day | |
9 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
4 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
5 Character of the Month nominations |
|
Junko Enoshima
Profil
Anime girl Junko Enoshima is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as Weiblich Teen with Blau eyes and Blond / Gelb hair that is Zur Taille length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Geschlecht | Weiblich | |
| Augenfarbe | Blau | |
| Haarfarbe | Blond / Gelb | |
| Haarlänge | Zur Taille | |
| Scheinbares Alter | Teen | |
| Tierohren | Nein |
Beziehungen | Relations Graph
Sister of Mukuro Ikusaba
Enemy of Makoto Naegi
Enemy of Kyoko Kirigiri
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Zitate | View All
“ Hope is harmony. A just heart, moving toward the light. That is all. Despair is hope's polar opposite. It is messy and confusing. It swallows up love, hatred, and everything else. Because not knowing where you will end up is despair. Despair is even what you cannot predict. Only despair's unpredictability can save you from a boring future. ”
“ Having to play Monokuma all the time, day after day... It was like I was stuck in purgatory, or like a slow suicide. I get bored so easy, ya know?" ”
“ "What's wrong with my beautiful face? People have told me I'm cuter than a hundred chihuahuas combined." ”
“ "KAMAKURA KAMAKURA YASS QUEEN" ”
Where to Watch | Powered by 
Bilder | Add
Kommentar
Kawaii or NOT?!
SilverWolfKing rated The Testament of Sister New Devil BURST ★★
|
77
22
13
Facebook 
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa (Series)
SilverWolfKing rated