☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 6549 |
|---|---|
| Name | Lisianthus |
| Other Names | リシアンサス(通称:シア) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Shuffle! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Brittney Karbowski, , |
| 声優 | Sayaka Aoki, 青木静香, あおき さやか |
| タグ | beret, school uniform, bow, ahoge, pointy ears, stockings, ribbon |
| Personality | |
| Height | 160cm |
| Bust | 81cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 83cm |
| Birthday | July 30 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Lisianthus
プロフィール
Anime girl Lisianthus is a character from Shuffle!.
They have been indexed as 女性 Teen with 茶色 eyes and 栗色 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
神界を治める神王の一人娘。梶万全、運動神経抜群。ただし学力に関しては平均レベル。一見まじめそうながらも、お茶目なところを持った頑張り屋。気さくで、誰とでも普通に話せるムードメーカー的存在。
身長:160cm B:81 W:58 H:83
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | 栗色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | Elf |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Shuffle! (2004)
Shuffle! (Series) (2004)
Shuffle! (2005) (2005)
Tick! Tack! (2005)
Really? Really! (2006)
SHUFFLE! Love Rainbow (2011)
Princess x Princess (2021)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Family Tree
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| Tarnhauser joined |
| Buff joined |
| scijvmas joined |
| FR0STY joined |
nath256 rated Naruto Shippuden ★★★★
|
3
10 /from/SHUFFLE!/uploads/chars/5688-1982223586.jpg)
Facebook 


nath256 rated