Mejiro McQueen is a character from Uma Musume: Pretty Derby (Anime) featuring 胸まで 紫 hair, 紫 eyes, and 獣 ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 90089 |
|---|---|
| Name | Mejiro McQueen |
| Other Names | メジロマックイーン |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby (Anime) |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Saori Oonishi, 大西沙織, おおにし さおり |
| タグ | idol, horse ears, hairbow |
| Personality | |
| Birthday | April 3 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 159cm |
| Bust | 71cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 76cm |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mejiro McQueen
プロフィール
Mejiro McQueen is a character from Uma Musume: Pretty Derby (Anime).
They have been indexed as 女性 Teen with 紫 eyes and 紫 hair that is 胸まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | 獣 |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Granblue Fantasy (2014)
Uma Musume: Pretty Derby (Anime) (2018)
Uma Musume: Pretty Derby Season 2 (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (Series) (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (2021)
Uma Musume: Pretty Derby Season 3 (2023)
Quotes | View all 10 | Add
|
3 likes
I'm impressed. It's just like you predicted. |
|
1 likes
But she looks like she's struggling, too. |
|
1 likes
The sash is an elegant addition. |
|
1 likes
You can do this! |
|
0 likes
Are you embarrassed? |
|
0 likes
Good luck out there. |
|
0 likes
It makes you come across as a leader. |
|
0 likes
If only there was something. |
|
0 likes
None of that, now. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| ilikememes0 | Mar 23, 2025 |
|---|---|
| Lightning McQueen lol | |
| Attention_K-Mart_Shoppers | Jun 16, 2023 |
| KACHOW | |
Similar Characters
Also from Uma Musume: Pretty Derby (Anime)
Kawaii or NOT?!
| wffh joined |
| Feano255 joined |
1
38
49
90
Facebook
Play Voice Sample
