Moka Akashiya is a character from Rosario + Vampire featuring 腰まで / 腰より ピンク hair and 緑 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 20039 |
|---|---|
| Name | Moka Akashiya |
| Other Names | 赤夜 萌香, あかしや もか |
| Role | 主人公 |
| Primary Assignment | Rosario + Vampire |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Alexis Tipton, , |
| 声優 | Nana Mizuki, 水樹奈々, みずき なな |
| タグ | plaid, school uniform, ahoge, vampire |
| Personality | |
| Race | Shinso Vampire |
| Birthday | May 8 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 166cm |
| Weight | 47kg |
| Bust | 86cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 86cm |
| Age | 18 |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
10 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Moka Akashiya
プロフィール
Moka Akashiya is a character from Rosario + Vampire.
They have been indexed as 女性 Teen with 緑 eyes and ピンク hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 緑 | |
| 毛の色 | ピンク | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Human form of Moka Akashiya (monster form)
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 35 | Add
|
1 likes
Tsukune. |
|
1 likes
But... |
|
1 likes
Don't cry! |
|
1 likes
I'm sorry... |
|
1 likes
Tsu... kune. |
|
1 likes
Kurumu-chan, get off of Tsukune! |
|
1 likes
Okay! |
|
1 likes
You sleepy head. |
|
1 likes
Shirayuki-san and Yukari-chan! |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Rosario + Vampire
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Hototogisu
|
SKyongmania rated Echocalypse ★★★★
|
2
13
9
Facebook
Play Voice Sample
Rosario + Vampire
Rosario + Vampire Capu 2

SKyongmania faved
SKyongmania rated