Moka Akashiya (monster form) appears in Rosario + Vampire as a 主人公 character with 腰まで / 腰より 灰色 hair and 赤 eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 20050 |
|---|---|
| Name | Moka Akashiya (monster form) |
| Other Names | 赤夜 萌香, Inner Moka |
| Role | 主人公 |
| Primary Assignment | Rosario + Vampire |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Colleen Clinkenbeard, Carlotta Tinklegoatee, Carmen Smith |
| 声優 | Nana Mizuki, 水樹奈々, みずき なな |
| タグ | vampire, school uniform, plaid, collar |
| Personality | |
| Birthday | May 8 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 166cm |
| Weight | 47kg |
| Bust | 90cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 88cm |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
3 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Moka Akashiya (monster form)
プロフィール
Moka Akashiya (monster form) is a character from Rosario + Vampire.
They have been indexed as 女性 Teen with 赤 eyes and 灰色 hair that is 腰まで / 腰より length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 赤 | |
| 毛の色 | 灰色 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Beast form of Moka Akashiya
Best friend of Tsukune Aono
Appears as | Edit Assignments
Quotes | View all 27 | Add
|
2 likes
Know your place! |
|
0 likes
Have you given up? |
|
0 likes
Is this amount insufficient? |
|
0 likes
Accept my blood. |
|
0 likes
You might die! |
|
0 likes
The chances are low. |
|
0 likes
Relax, I'll defeat him immediately. |
|
0 likes
Move aside, there's still a little bit left of Tsukune's life. |
|
0 likes
Was it because I gave too much blood to him? |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Rosario + Vampire
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Yuusha o Intai Shite Yorozuya o Open Shita Kedo, Naze ka Adult Goods ni Ninki ga Shuuchuu Shiteiru Ken.
|
5
1
35
15
Facebook
Play Voice Sample
Rosario + Vampire
Rosario + Vampire Capu 2

SKyongmania faved