Yukie Mayuzumi is one of the main characters from Maji de Watashi ni Koi Shinasai! known for 腰まで / 腰より 黒 hair and 青 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 14163 |
|---|---|
| Name | Yukie Mayuzumi |
| Other Names | 黛 由紀江 (まゆずみ ゆきえ) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Maji de Watashi ni Koi Shinasai! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Emily Neves, Marie LeBlanc, |
| 声優 | Yuuko Gotou, 後藤邑子, ごとう ゆうこ |
| タグ | twintails, hair ribbons, hime cut, school uniform, ribbon, katana, sword |
| Personality | |
| Height | 167cm |
| Birthday | October 26 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Bust | 88cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 87cm |
Menu
|
|
| Day | |
15 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yukie Mayuzumi
プロフィール
Yukie Mayuzumi is a character from Maji de Watashi ni Koi Shinasai!.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 黒 hair that is 腰まで / 腰より length.
Profile
身長:167cm スリーサイズ:88/ 56/ 87趣味:想像の友達と想像の中で遊ぶこと
川神学園の1年生。北陸加賀の出身者で、地元では名のある武士の末裔。
剣の腕が立ち、見た目も凛々しいのがあいまって、周囲からは畏敬の念を持って接されてきた。
本人はそんな外見や家柄と異なり口下手なだけで、本当は寂しがり屋であり、友達が欲しくてたまらない。
地元では友達ができないため、一念発起して遠くの川神院へ。そこで同じ寮の主人公達に出会い、賑やかさに惹かれ、仲間入りを志願する。
学業、スポーツともに優秀で家事も万能だが、一人ぼっちの寂しさをまぎらわせるために、馬のストラップと会話するという荒技を身につけている。
「わ、わわ私と友達に……あぅあぅ」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 黒 | |
| 毛の長さ | 腰まで / 腰より | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! (2009)
Maji de Watashi ni Koishinasai! (Series) (2009)
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! (Anime) (2011)
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! S (2012)
Maji de Watashi ni Koi Shinasai! A (2013)
Mist Train Girls (2020)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| Natsu22s joined |
3
66
12
52
Facebook 