|
☰ Links
|
|
| ID | 48551 |
|---|---|
| Name | Ryu |
| Other Names | リュウ |
| Role | 主人公 |
| Primary Assignment | Street Fighter |
| Media Type | video game |
| 声優 | Toshiyuki Morikawa, 森川智之, もりかわ としゆき |
| 声優 | Hiroki Takahashi, 高橋広樹, たかはし ひろき |
| 声優 | Orlando Viggiani, , |
| タグ | fingerless gloves, headband, karate, muscular, tanned |
| Personality | |
| EN Voice Actor | Kyle Hebert |
| Birthday | July 21 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Height | 175cm |
| Weight | 68kg |
| Bust | 112cm |
| Waist | 81cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
2 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Ryu
プロフィール
Anime boy Ryu is a character from Street Fighter.
They have been indexed as 男性 大人 with 茶色 eyes and 茶色 hair that is 耳まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 男性 | |
| 目の色 | 茶色 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 耳まで | |
| 大まかな年齢区分 | 大人 | |
| 獣耳 | No |
Relations | Relations Graph
Best friend of Ken Masters
Friend of Chun-Li
Enemy of M. Bison
Rival of Akuma
Rival of Sagat
Student of Gouken
Appears as | Edit Assignments
Street Fighter (1987)
Super Smash Bros. (Series) (1999)
Capcom Fighting Evolution (2004)
Namco x Capcom (2005)
Street Fighter x Tekken (2012)
Project X Zone (2012)
Granblue Fantasy (2014)
Project X Zone 2 (2015)
Brawlhalla (2017)
Super Smash Bros. Ultimate (2018)
Mega Man X DiVE (2020)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 