Maki Nishikino appears in Love Live! School Idol Project as one of the main characters with 肩まで 赤 hair and 紫 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56651 |
|---|---|
| Name | Maki Nishikino |
| Other Names | 西木野 真姫, にしきの まき |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Media Type | アニメ |
| 声優 | Pile, パイル, |
| タグ | school uniform, knee highs, bow, pianist |
| Personality | |
| Age | 15 |
| Birthday | April 19 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 161cm |
| Bust | 78cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 83cm |
| Blood Type | AB |
| Favorite food | Tomatoes |
| Dislikes | Clementines |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
5 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
3 Character of the Month nominations |
|
Maki Nishikino
プロフィール
Maki Nishikino is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as 女性 Teen with 紫 eyes and 赤 hair that is 肩まで length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 紫 | |
| 毛の色 | 赤 | |
| 毛の長さ | 肩まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 19 | Add
|
2 likes
Shut up. |
|
1 likes
You can't hear like that. |
|
1 likes
Yeah. |
|
1 likes
Pick up your phone, Nico-chan! |
|
0 likes
Just how proud is Nico-chan? |
|
0 likes
Waterfront? Where? |
|
0 likes
I forgot. We're dealing with Nico-chan. |
|
0 likes
Or maybe there's someone she really wants to cook for. |
|
0 likes
Of course it's us. |
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Kawaii or NOT?!
| downloadsbacon joined |
22
55
1
Facebook
Play Voice Sample
