☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 71696 |
|---|---|
| Name | Himari Kasahara |
| Other Names | 笠原 陽鞠 (かさはら ひまり) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Lautes Alltags -Herrenlose Katze und Teehaus- |
| Media Type | h-game |
| 声優 | |
| タグ | hairclip, side ponytail, ahoge, waitress |
| Personality | |
| Birthday | April 18 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 144cm |
| Weight | 38kg |
| Bust | 88cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 73cm |
| Likes | Cat accessories |
| Dislikes | Adult women, sweets, cats, being childish |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Himari Kasahara
プロフィール
Anime girl Himari Kasahara is a character from Lautes Alltags -Herrenlose Katze und Teehaus-.
They have been indexed as 女性 Teen with 黄色 eyes and 紫 hair that is 胸まで length.
Profile
喫茶店・キルシュトルテで開店当初から働いている少女。ウエイトレスを探していた睦月に目をつけられ、その甘言によりアルバイトになった。
子供っぽい外見 (胸以外) にコンプレックスがあり、早く大きく大人の女性になりたいと日々頑張っているが、友人やお客さんからは子供が背伸びして頑張っているようにしか見えず、仕事ぶりを生暖かく見守られている。
力仕事が苦手だったり、高いところに手が届かなかったりするが、それ以外の仕事はほぼ完璧にこなす。
困っている人がいたら相談に乗るが、話を聞いているうちに一緒になって困ってしまう事もしばしば……。
「名前も思い出せないんだ! 重症だよ! どうしよう。 かくまってあげなきゃだよ!」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 黄色 | |
| 毛の色 | 紫 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Family Tree
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
SilverWolfKing rated Chained Soldier Season 2 ★★★
|
/from/ラウテスアルタクス -Herrenlose Katze und Teehaus-/uploads/chars/6186-1002716044.png)
Facebook 

Lautes Alltags -Herrenlose Katze und Teehaus-
SilverWolfKing rated