☰ Links
| Logs
|
|
| ID | 72008 |
|---|---|
| Name | Tokiko Uzuki |
| Other Names | 兎月 時子 (うづき ときこ) |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Shirogane x Spirits! |
| Media Type | h-game |
| 声優 | Yuki Sakura, 佐倉ゆき, さくら ゆき |
| タグ | maid |
| Personality | |
| Height | 161cm |
| Bust | 87cm |
| Waist | 61cm |
| Hip | 82cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Tokiko Uzuki
プロフィール
Anime girl Tokiko Uzuki is a character from Shirogane x Spirits!.
They have been indexed as 女性 Teen with 青 eyes and 茶色 hair that is 胸まで length.
Profile
アリスのメイド 兼 護衛役。極度なめんどくさがりで不真面目。 敬語とタメ口が絶妙に入り混じった毒舌で話す。
ちゃんとしてる時はマジメそうにも見えるが、(主にマイナスな)感情がすべて表に出るので、どちらかというと感じが悪い。
基本的に錬介のことをナメてる。 アリスのこともナメてる。
狙撃の腕は一級で、文句を言いつつも錬介とのコンビネーションはばっちり。
「お嬢様、自分で出来ることは自分でして下さい。 私はそこの木陰で休憩してますので……」
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性別 | 女性 | |
| 目の色 | 青 | |
| 毛の色 | 茶色 | |
| 毛の長さ | 胸まで | |
| 大まかな年齢区分 | Teen | |
| 獣耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images
Comment
Capture Game | What is this? | Hints
Waifu and Imouto systems have now merged into something new, the Family Tree! Explore 19 relationship options, and maintain happiness with your family by chatting with them.
Family Tree
Most liked six word reviews
Tribute
Kawaii or NOT?!
| Segumegu joined |
/from/シロガネ×スピリッツ!/uploads/chars/6186-658877000.jpg)
Facebook 

Shirogane x Spirits!