Minako Satake is a character from The Idolmaster: Million Live! featuring hasta los hombros marrón hair and azul eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 75362 |
|---|---|
| Nombre | Minako Satake |
| Other Names | 佐竹美奈子 |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster: Million Live! |
| Tipo de Medio | mobile game |
| Expresado Por | Eri Ozeki, 大関英里, おおぜき えり |
| Etiquetas | idol, stockings, ponytail, chef |
| Personalidad | |
| Age | 18 |
| Birthday | March 22 |
| Sign | Aries ♈ |
| Height | 158cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 86cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | O |
| Hometown | Tokyo |
| Hobbies | Fighting games |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Minako Satake
Perfil
Minako Satake is a character from The Idolmaster: Million Live!.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Azul eyes and Marrón hair that is Hasta los Hombros length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Hasta los Hombros | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Friend of Nao Yokoyama
Rival of Nao Yokoyama
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Wahho~i! Happy Halloween-! Everybody, did you eat lots of candy? For those who haven't yet...... Trick or, Eat! I'm gonna play a prank on you-♪ ”

Facebook 