Saeko Busujima appears in Highschool of the Dead as a protagonista character with quadril / depois do quadril roxo hair and azul eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 22232 |
|---|---|
| Nome | Saeko Busujima |
| Outros Nomes | 毒島 冴子 |
| Papel | Protagonista |
| Primary Assignment | Highschool of the Dead |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Taylor Hannah, , |
| Dublado Por | Miyuki Sawashiro, 沢城みゆき, さわしろ みゆき |
| Tags | bow, school uniform, v bangs, knee highs, cheek curls |
| Personalidade | |
| Age | 18 |
| Height | 174cm |
| Bust | 83cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 86cm |
Menu
|
|
| Day | |
10 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Saeko Busujima
Perfil
Saeko Busujima is a character from Highschool of the Dead.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Azul eyes and Roxo hair that is Quadril / Depois do Quadril length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Azul | |
| Cor de Cabelo | Roxo | |
| Comprimento do Cabelo | Quadril / Depois do Quadril | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Friend of Takashi Komuro
In love with Takashi Komuro
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from Highschool of the Dead
Kawaii or NOT?!
Elias faved Seven Senses of the Reunion
|
| Alxdna joined |
1
2
Facebook 
Highschool of the Dead
Elias faved