One of the notable characters from D.C. II ~Da Capo II~, Minatsu Amakase is recognized for até os ombros azul hair and azul eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 276 |
|---|---|
| Nome | Minatsu Amakase |
| Outros Nomes | 天枷美夏(あまかせみなつ) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Sayaka Aoki, 青木静香, あおき さやか |
| Tags | bow, stockings, scarf, school uniform, animal hat, pom-pon, bag, fruit, sneakers |
| Personalidade | |
| Height | 151cm |
| Weight | 36kg |
| Bust | 72cm |
| Waist | 50cm |
| Hip | 75cm |
| Role | Transfer student |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Minatsu Amakase
Perfil
Minatsu Amakase is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Azul eyes and Azul hair that is Até os Ombros length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Azul | |
| Cor de Cabelo | Azul | |
| Comprimento do Cabelo | Até os Ombros | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações
Appears as | Edit Assignments
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C.P.K. ~Da CaPoker~ (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
D.C.I&II PSP ~Da Capo I&II Plus Communication Portable~ (2010)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from D.C. II ~Da Capo II~
Kawaii or NOT?!
| Jacs45 joined |

Facebook 