Anime girl Sakura Yoshino is a adolescente with quadril / depois do quadril length loiro / amarelo hair and azul eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 290 |
|---|---|
| Nome | Sakura Yoshino |
| Outros Nomes | 芳乃 さくら |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Yukari Tamura, 田村ゆかり, たむら ゆかり |
| Tags | twintails, hair ribbons, ribbon, knee highs |
| Personalidade | |
| Height | 140cm |
| Weight | 31kg |
| Bust | 68cm |
| Waist | 51cm |
| Hip | 72cm |
| Birthday | September 4 |
| Sign | Virgo ♍ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Sakura Yoshino
Perfil
Anime girl Sakura Yoshino is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Azul eyes and Loiro / Amarelo hair that is Quadril / Depois do Quadril length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Azul | |
| Cor de Cabelo | Loiro / Amarelo | |
| Comprimento do Cabelo | Quadril / Depois do Quadril | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Cousin of Junichi Asakura
"Mother" of Yoshiyuki Sakurai
Appears as | Edit Assignments
D.C. ~Da Capo~ (2002)
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. ~Da Capo~ (2003)
D.C.S.S: Da Capo Second Season (2005)
D.C. Summer Vacation / Da Capo Summer Vacation (2005)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
D.C.P.C. ~Da Capo Plus Communication~ (2007)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C. ~Da Capo~ the Origin (2008)
D.C. II Da Capo II: Second Season (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
D.C.After Seasons / Da Capo After Seasons (2008)
D.C.I&II PSP ~Da Capo I&II Plus Communication Portable~ (2010)
T.P. Sakura ~Time Paladin Sakura~ (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from D.C. II ~Da Capo II~
Kawaii or NOT?!
| Lavvbotomized joined |

Facebook 