|
☰ Links
|
|
| ID | 36118 |
|---|---|
| Nome | Akeno Himejima |
| Outros Nomes | 姫島 朱乃, ひめじま あけの |
| Papel | Secundário |
| Primary Assignment | High School DxD |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Teri Rogers, , |
| Dublado Por | Shizuka Itou, 伊藤静, いとう しずか |
| Dublado Por | Kelly Angel, , |
| Tags | ponytail, hair ribbon, school uniform, bow, cape, knee highs, twin ahoge, detached sleeves, shrine maiden |
| Personalidade | |
| Birthday | July 21 |
| Sign | Cancer ♋ |
| Height | 168cm |
| Weight | 54kg |
| Bust | 102cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 89cm |
| Age | 18 |
Menu
|
|
| Day | |
10 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
40 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
22 Character of the Month nominations |
|
Akeno Himejima
Perfil
Anime girl Akeno Himejima is a character from High School DxD.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Rosa eyes and Preto hair that is Quadril / Depois do Quadril length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Rosa | |
| Cor de Cabelo | Preto | |
| Comprimento do Cabelo | Quadril / Depois do Quadril | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
love rival of Raynare
Appears as | Edit Assignments
High School DxD (Series) (2008)
High School DxD (2012)
High School DxD BorN (2013)
High School DxD NEW (2013)
High School DxD HERO (2018)
Quotes | View all 167 | Add
|
22 likes
Sorry? |
|
14 likes
Oh my. |
|
8 likes
Oh my. |
|
7 likes
I'm the club's vice president, Himejima Akeno. |
|
5 likes
Pleased to meet you. |
|
5 likes
He's in class 2-B. |
|
4 likes
Oh my. |
|
4 likes
Look who's here. |
|
3 likes
Oh my, what should I do? |
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from High School DxD
Kawaii or NOT?!
SKyongmania faved Shin Janru Esudere !!
|
3
25
82
27
Facebook
Play Voice Sample

SKyongmania faved