One of the notable characters from Dead or Alive 5, Kasumi is recognized for até a cintura castanho hair and castanho eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 40599 |
|---|---|
| Nome | Kasumi |
| Outros Nomes | かすみ |
| Papel | Protagonista |
| Primary Assignment | Dead or Alive 5 |
| Tipo de Mídia | jogo |
| Dublado Por | Houko Kuwashima, 桑島法子, くわしま ほうこ |
| Tags | stockings, kimono, katana, open shirt, ninja, arm guards, choker, ponytail, cleavage |
| Personalidade | |
| Bust | 89cm |
| Birthday | February 23 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Age | 19 |
| Height | 158cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 85cm |
| Blood Type | A |
| Occupation | Runaway ninja |
| Hobbies | Fortune telling |
| Likes | Strawberry mille-feuille |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
7 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Kasumi
Perfil
Kasumi is a character from Dead or Alive 5.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Castanho eyes and Castanho hair that is Até a Cintura length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Castanho | |
| Cor de Cabelo | Castanho | |
| Comprimento do Cabelo | Até a Cintura | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Younger Sister of Hayate
Younger Sister of Ayane
Niece of Raidou
Daughter of Ayame
Daughter of Shiden
Appears as | Edit Assignments
Dead or Alive (1996)
Dead or Alive (Series) (1997)
Dead or Alive 4 (2005)
Queen's Blade (Series) (2007)
Queen's Gate: Spiral Chaos (2011)
Dead or Alive 5 (2012)
Dead or Alive Xtreme 3 (2016)
Warriors All-Stars (2017)
Azur Lane (2017)
Dead or Alive 6 (2019)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Kawaii or NOT?!
| Natsu22s joined |
27
89
55
86
Facebook 