Rin Hoshizora is a personagem principal character from Love Live! School Idol Project known for até as orelhas laranja hair and amarelo eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56650 |
|---|---|
| Nome | Rin Hoshizora |
| Outros Nomes | 星空 凛(ほしぞら りん) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Riho Iida, 飯田里穂, いいだ りほ |
| Dublado Por | Faye Mata, , |
| Tags | school uniform, knee highs, bow, hat, clover, shorts, t-shirt |
| Personalidade | |
| Age | 15 |
| Birthday | November 1 |
| Sign | Scorpio ♏ |
| Height | 155cm |
| Bust | 75cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
| Favorite food | Ramen |
| Dislikes | Fish |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Rin Hoshizora
Perfil
Rin Hoshizora is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Amarelo eyes and Laranja hair that is Até as Orelhas length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Amarelo | |
| Cor de Cabelo | Laranja | |
| Comprimento do Cabelo | Até as Orelhas | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Friend of Hanayo Koizumi
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 26 | Add
|
1 likes
Not at all! Nico-chan's pretty small for a— |
|
1 likes
I don't know if I can wake up that early. |
|
0 likes
µ's was finally ready to take on the Love Live preliminaries |
|
0 likes
You're one to talk. |
|
0 likes
I didn't want to do this! |
|
0 likes
Nico-chan is— |
|
0 likes
Everyone's here. |
|
0 likes
It's the same over here. |
|
0 likes
We passed? |
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Personagens Similares
Also from Love Live! School Idol Project
Kawaii or NOT?!
| downloadsbacon joined |
3
3
Facebook
Play Voice Sample
