Kotori Minami is a personagem principal character from Love Live! School Idol Project known for até a cintura castanho hair and amarelo eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56648 |
|---|---|
| Nome | Kotori Minami |
| Outros Nomes | 南 ことり(みなみ ことり) |
| Papel | Personagem Principal |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Tipo de Mídia | anime |
| Dublado Por | Aya Uchida, 内田彩, うちだ あや |
| Dublado Por | Cristina Valenzuela, Cristina Vee, |
| Tags | school uniform, knee highs, bow, hair loop, ponytail, hair ribbon, side ponytail, maid, thighhighs, dress |
| Personalidade | |
| Age | 16 |
| Birthday | September 12 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Height | 159cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | O |
| Dislikes | Garlic |
| Favorite food | Cheesecake |
Menu
|
|
| Day | |
7 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
7 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Kotori Minami
Perfil
Kotori Minami is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Amarelo eyes and Castanho hair that is Até a Cintura length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Amarelo | |
| Cor de Cabelo | Castanho | |
| Comprimento do Cabelo | Até a Cintura | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
classmate of Honoka Kousaka
classmate of Umi Sonoda
Childhood friend of Honoka Kousaka
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 14 | Add
|
0 likes
We don't... |
|
0 likes
I wonder what she meant by it's always been that way. |
|
0 likes
Cotaro-kun, have you ever seen your sister singing? |
|
0 likes
With our spot at the Love Live secured, she should be excited. |
|
0 likes
Mom! |
|
0 likes
...stand a chance. |
|
0 likes
It's a µ's poster. |
|
0 likes
C-Could it be? |
|
0 likes
Wait. |
1
61
5
Facebook
Play Voice Sample
