One of the notable characters from Rui wa Tomo o Yobu, Megumu Sainohara is recognized for short purple hair and pink eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 10767 |
|---|---|
| Name | Megumu Sainohara |
| Other Names | 才野原 惠, さいのはら めぐむ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Rui wa Tomo o Yobu |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Megu Ashiro, 城めぐ, あしろ めぐ |
| Tags | gakuran, hinnyuu, rich, side bangs |
| Personality | |
| Birthday | December 15 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Blood Type | AB |
| Height | 171cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 55cm |
| Hip | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
16 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
22 Character of the Month nominations |
|
Megumu Sainohara
Profile
Megumu Sainohara is a character from Rui wa Tomo o Yobu.
They have been indexed as Male Teen with Pink eyes and Purple hair that is To Ears length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Male | (Female) |
| Eye Color | Pink | |
| Hair Color | Purple | |
| Hair Length | To Ears | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
| Pipotoast | Dec 15, 2025 |
|---|---|
| HAPPY BIRTHDAY MEGUMUUUUU!! i'll always LOVE you no matter what and you deserve ALL the gems in this universe ( ◜‿◝ )💜💝💗💞🎂 | |
| Anonymous | Aug 20, 2024 |
| she's cute and coolll i love her (≻,≺)≺3 | |
Kawaii or NOT?!
| kucai joined |
| Niwatori joined |
| H0neymoon joined |
2698
86
82
21
Facebook 
Rui wa Tomo o Yobu