One of the notable characters from HoneyComing, Mio Ogata is recognized for short blue hair and blue eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 117 |
|---|---|
| Name | Mio Ogata |
| Other Names | 緒方 未央(おがた みお) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | HoneyComing |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Maki Kobayashi, 小林眞紀, こばやし まき |
| Tags | neckerchief, hinnyuu, school uniform, ahoge, hairclip, heart, plaid |
| Personality | |
| Height | 150cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 53cm |
| Hip | 81cm |
| Birthday | February 20 |
| Sign | Pisces ♓ |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Mio Ogata
Profile
Mio Ogata is a character from HoneyComing.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Blue hair that is To Neck length.
Profile
Mio is Kōichirō younger stepsister, not related by blood, but since their age difference is not by much, she is also a first-year student at Aikyō, and is in Kōichirō's class. She has a small build, is short, and has a quiet personality. She is a delicate person, and is known to be a crybaby. She loves her brother very much, and will often go to great lengths to please him. She is in the Drama Club at school.| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Blue | |
| Hair Length | To Neck | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Step-daughter of Hajime Ogata
Daughter of Minatsu Ogata
Step-sister of Kouichirou Ogata
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 
HoneyComing
@HoneyComing RoyalSweet