Yuuhi Takanashi is a character from D.C. III ~Da Capo III~ featuring very long orange hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 49308 |
|---|---|
| Name | Yuuhi Takanashi |
| Other Names | 小鳥遊夕陽, たかなし ゆうひ |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | D.C. III ~Da Capo III~ |
| Media Type | visual novel |
| Voiced By | Airi Ishihara, 石原 愛依梨, いしはら あいり |
| Tags | hairband, hairbow, suit |
| Personality | |
| Height | 159cm |
| Weight | 49kg |
| Bust | 83cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Yuuhi Takanashi
Profile
Yuuhi Takanashi is a character from D.C. III ~Da Capo III~.
They have been indexed as Female Adult with Red eyes and Orange hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Orange | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Adult | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Older sister of Mahiru Takanashi
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.

Facebook 
D.C. Da Capo (Series)
D.C. III ~Da Capo III~