One of the notable characters from Queen's Gate: Spiral Chaos, Alice is recognized for very long blue / green hair and red eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 49562 |
|---|---|
| Name | Alice |
| Other Names | 門を開く者 アリス (Mon o Hiraku Mono Arisu) |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | Queen's Gate: Spiral Chaos |
| Media Type | video game |
| Voiced By | Kana Ueda, 植田佳奈, しんどう なおみ |
| Tags | gun, gunner, twintails, hinnyuu, stockings, dress, belt, tail, gloves, midriff |
| Personality | |
| Height | 154cm |
| Bust | 72cm |
| Hip | 90cm |
| Waist | 53cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Alice
Profile
Alice is a character from Queen's Gate: Spiral Chaos.
They have been indexed as Female Teen with Red eyes and Blue / Green hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Red | |
| Hair Color | Blue / Green | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Kawaii or NOT?!
| yamec63174 joined |
| jimwilliams69 joined |
| Kodah joined |

Facebook 
Queen's Blade (Series)
Queen's Gate: Spiral Chaos