Tokai Teio appears in Uma Musume: Pretty Derby (Anime) as a protagonist character with very long brown hair, blue eyes, and animal ears.
|
☰ Links
|
|
| ID | 90083 |
|---|---|
| Name | Tokai Teio |
| Other Names | トウカイテイオー |
| Role | Protagonist |
| Primary Assignment | Uma Musume: Pretty Derby (Anime) |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Machico, マチコ, まちこ |
| Tags | tail, ponytail, horse ears, hair streak |
| Personality | |
| Birthday | April 20 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Height | 150cm |
| Bust | 77cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 76cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Tokai Teio
Profile
Tokai Teio is a character from Uma Musume: Pretty Derby (Anime).
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and Brown hair that is To Waist length.
Profile
Weight: No changeWith exceptional taste and ability, she's a cheerful and openhearted horse girl.
From her admiration of the student council president, Emperor Symboli Rudolf, she sets her sights on racing. She has an innocent and high confidence in herself, not doubting that she'll be number 1, and her uninhibited nature is loved by everyone.
Her unique light gait is called the 'Teio Step'.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | Animal |
Relations | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Granblue Fantasy (2014)
Uma Musume: Pretty Derby (Anime) (2018)
Uma Musume: Pretty Derby Season 2 (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (2021)
Uma Musume: Pretty Derby (Series) (2021)
Uma Musume: Pretty Derby Season 3 (2023)
Granblue Fantasy Versus Rising (2023)
Quotes | View all 29 | Add
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Uma Musume: Pretty Derby (Anime)
Kawaii or NOT?!
| Ronain31 joined |
82
31
Facebook
Play Voice Sample
