One of the notable characters from Shirogane x Spirits!, Setsuna Shinonome is recognized for very long 橙色 hair and 蓝色 eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 71841 |
|---|---|
| Name | Setsuna Shinonome |
| Other Names | 東雲 雪菜 (しののめ せつな) |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Shirogane x Spirits! |
| Media Type | h-game |
| Voiced By | Airi Ishihara, 石原 愛依梨, いしはら あいり |
| Tags | sword, katana, school uniform, plaid, bow, ahoge, hairclip |
| Personality | |
| Height | 159cm |
| Bust | 91cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 84cm |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Setsuna Shinonome
Profile
Setsuna Shinonome is a character from Shirogane x Spirits!.
They have been indexed as 女性 青少年 with 蓝色 eyes and 橙色 hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 蓝色 | |
| 头发颜色 | 橙色 | |
| 头发长度 | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | 青少年 | |
| 猫耳 | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
50
21
Facebook 
Shirogane x Spirits!