|
☰ Links
|
|
| ID | 78477 |
|---|---|
| Name | Elma |
| Other Names | エルマ / 上井 エルマ, Elma Jouii |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | Miss Kobayashi's Dragon Maid |
| Media Type | 动画 |
| Voiced By | Yuuki Takada, 高田憂希, たかだ ゆうき |
| Tags | horn, dragon, trident |
| Personality | |
| Height | 173cm |
| Bust | 90cm |
| Waist | 78cm |
| Hip | 84cm |
| Hobbies | Eating |
Menu
|
|
| Day | |
4 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
2 Character of the Month nominations |
|
Elma
Profile
Anime girl Elma is a character from Miss Kobayashi's Dragon Maid.
They have been indexed as 女性 成人 with 蓝色 eyes and 黑色 hair that is 脖子 length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| 性别 | 女性 | |
| 眼睛的颜色 | 蓝色 | |
| 头发颜色 | 黑色 | |
| 头发长度 | 脖子 | |
| Apparent Age | 成人 | |
| 猫耳 | Horns |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Miss Kobayashi's Dragon Maid (Series) (2013)
Miss Kobayashi's Dragon Maid (2017)
Alchemy Stars (2021)
Miss Kobayashi's Dragon Maid S (2021)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Miss Kobayashi's Dragon Maid
Kawaii or NOT?!
SilverWolfKing rated Code Geass: Lelouch of the Rebellion ★★★★
|
5
13
47
Facebook 
SilverWolfKing rated