|
☰ Links
|
|
| ID | 76194 |
|---|---|
| Name | Dia Kurosawa |
| Other Names | 黒澤 ダイヤ |
| Role | Main Character |
| Primary Assignment | Love Live! Sunshine!! |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Arisa Komiya, 小宮有紗, こみや ありさ |
| Voiced By | Natali Pazete, , |
| Tags | bracelet, tie, hairclip, blunt bangs, flower, idol, mole |
| Personality | |
| Birthday | January 1 |
| Sign | Capricorn ♑ |
| Height | 162cm |
| Bust | 80cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
9 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
15 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Dia Kurosawa
Profile
Anime girl Dia Kurosawa is a character from Love Live! Sunshine!!.
They have been indexed as Female Teen with Blue / Green eyes and Brown hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue / Green | |
| Hair Color | Brown | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
Older Sister of Ruby Kurosawa
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! Sunshine!! (2016)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Yohane of the Parhelion -SUNSHINE in the MIRROR (2023)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from Love Live! Sunshine!!
Kawaii or NOT?!
| Bubble_cat joined |
| tx018221 joined |
21
5 
Facebook 