Anime girl Nico Robin is a adulto with hasta la cintura length negro hair and azul eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 12441 |
|---|---|
| Nombre | Nico Robin |
| Other Names | ニコ・ロビン, Devil Child, Niko Robin |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | One Piece |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Stephanie Young, Kelly McHalen, |
| Expresado Por | Veronica Taylor, Kathleen McInerney, Marcia Lamb |
| Expresado Por | Yuuko Kobayashi, 小林優子, こばやし ゆうこ |
| Expresado Por | Yuriko Yamaguchi, 山口由里子, やまぐち ゆりこ |
| Expresado Por | Samira Fernandes, , |
| Expresado Por | Angélica Santos, , |
| Etiquetas | skirt, cleavage, heels, sunglasses, midriff, crop top, tinted glasses |
| Personalidad | |
| Favorite food | Sandwiches |
| Birthday | February 6 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Age | 28 |
| Height | 188cm |
| Crew | Straw Hat Pirates |
| Former Crew | Baroque Works |
| Bust | 99cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 89cm |
Menu
|
|
| Day | |
39 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
19 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
10 Character of the Month nominations |
|
Nico Robin
Perfil
Anime girl Nico Robin is a character from One Piece.
They have been indexed as Femenino Adulto with Azul eyes and Negro hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Negro | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adulto | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Crew Member of Monkey D. Luffy
Daughter of Nico Olivia
Appears as | Edit Assignments
One Piece (Series) (1997)
One Piece (1999)
One Piece The Movie: Dead End Adventure (2003)
One Piece: The Cursed Holy Sword (2004)
One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island (2005)
One Piece The Movie: Mega Mecha Soldier of Karakuri Castle (2006)
One Piece Movie: The Desert Princess and the Pirates: Adventures in Alabasta (2007)
One Piece The Movie: Episode of Chopper: The Miracle Winter Cherry Blossom (2008)
One Piece Film: Strong World (2009)
One Piece Film: Z (2012)
One Piece: Episode of Merry - The Tale of One More Friend (2013)
Granblue Fantasy (2014)
One Piece: Adventure of Nebulandia (2015)
One Piece Film: Gold (2016)
One Piece: Episode of East Blue: Luffy and His Four Crewmates' Great Adventure (2017)
One Piece: Episode of Skypiea (2018)
One Piece: Stampede (2019)
One Piece Film: Red (2022)
Quotes | View all 20 | Add
|
1 likes
Of course, |
|
1 likes
Wanna hear? |
|
1 likes
I agree with you. |
|
1 likes
All right. Let's do that. |
|
1 likes
Luffy. |
|
1 likes
You've already got a lot on your mind. |
|
0 likes
Maybe it is and maybe it isn't. |
|
0 likes
And that led to... |
|
0 likes
We can't relax, but it should be okay. |
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from One Piece
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| moshiwake joined |
| Labrinthus joined |
| King35768 joined |
149
89
1
96
Facebook
Play Voice Sample
