Akiha Tohno is a character from Tsukihime featuring cadera / pasado de cadera negro hair and azul eyes.
☰ Links
![]()
|
|
| ID | 1575 |
|---|---|
| Nombre | Akiha Tohno |
| Other Names | 遠野秋葉(とおの あきは) |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Tsukihime |
| Tipo de Medio | h-game |
| Expresado Por | Shizuka Itou, 伊藤静, いとう しずか |
| Expresado Por | Minami Hokuto, 北都南, ほくと みなみ |
| Etiquetas | yandere, ribbon, school uniform, hairband |
| Personalidad | |
| EN Voice Actor | Julie Ann Taylor |
| Birthday | September 22 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Blood Type | A |
| Star Sign | Virgo |
| Height | 160cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 73cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 79cm |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Akiha Tohno
Perfil
Akiha Tohno is a character from Tsukihime.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Azul eyes and Negro hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Negro | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Appears as | Edit Assignments
Tsukihime (2000)
Ten Nights of the Singing Moon (2001)
Lunar Legend Tsukihime (2003)
Fate (Series) (2004)
Melty Blood Act Cadenza Ver. B (2007)
Carnival Phantasm (2011)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Dragonborn joined |
1 
Facebook 