Anime girl Saeko Busujima is a adolescente with cadera / pasado de cadera length púrpura hair and azul eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 22232 |
|---|---|
| Nombre | Saeko Busujima |
| Other Names | 毒島 冴子 |
| Role | Protagonista |
| Primary Assignment | Highschool of the Dead |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Taylor Hannah, , |
| Expresado Por | Miyuki Sawashiro, 沢城みゆき, さわしろ みゆき |
| Etiquetas | bow, school uniform, v bangs, knee highs, cheek curls |
| Personalidad | |
| Age | 18 |
| Height | 174cm |
| Bust | 83cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 86cm |
Menu
|
|
| Day | |
10 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
8 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
6 Character of the Month nominations |
|
Saeko Busujima
Perfil
Anime girl Saeko Busujima is a character from Highschool of the Dead.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Azul eyes and Púrpura hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Azul | |
| Color de Cabello | Púrpura | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Friend of Takashi Komuro
In love with Takashi Komuro
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Highschool of the Dead
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Rexdts joined |
| anlessparky joined |
1
2
Facebook 
Highschool of the Dead