|
☰ Links
|
|
| ID | 286 |
|---|---|
| Nombre | Maya Sawai |
| Other Names | 沢井麻耶(さわいまや) |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | D.C. II ~Da Capo II~ |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Kaori Mizuhashi, 水橋かおり, みずはし かおり |
| Etiquetas | knee highs, school uniform, bow, hairclip, ahoge, glasses, book |
| Personalidad | |
| Height | 156cm |
| Weight | 40kg |
| Bust | 77cm |
| Waist | 49cm |
| Hip | 80cm |
| Birthday | September 10 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Role | Iincho |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Maya Sawai
Perfil
Anime girl Maya Sawai is a character from D.C. II ~Da Capo II~.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Púrpura eyes and Púrpura hair that is Hasta los Hombros length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Púrpura | |
| Color de Cabello | Púrpura | |
| Largo de Cabello | Hasta los Hombros | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
D.C. Da Capo (Series) (2002)
D.C. II ~Da Capo II~ (2006)
D.C. II ~Da Capo II~ (2007)
D.C. II Da Capo II: Second Season (2008)
D.C.II P.S. ~Da Capo II~ Plus Situation (2008)
D.C.I&II PSP ~Da Capo I&II Plus Communication Portable~ (2010)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from D.C. II ~Da Capo II~
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Anume joined |

Facebook 