One of the notable characters from The Idolmaster (game), Miki Hoshii is recognized for al pecho rubio / amarillo hair and verde eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 33801 |
|---|---|
| Nombre | Miki Hoshii |
| Other Names | 星井美希 |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Tipo de Medio | video game |
| Expresado Por | Akiko Hasegawa, 長谷川明子, はせがわ あきこ |
| Etiquetas | stockings, ahoge |
| Personalidad | |
| Birthday | November 23 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Blood Type | B |
| Waist | 55cm |
| Age | 15 |
| Height | 161cm |
| Weight | 45kg |
| Bust | 86cm |
| Hip | 83cm |
| Hometown | Kanagawa |
| Hobbies | Chatting with friends; nail art |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Miki Hoshii
Perfil
Miki Hoshii is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Verde eyes and Rubio / Amarillo hair that is Al Pecho length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Verde | |
| Color de Cabello | Rubio / Amarillo | |
| Largo de Cabello | Al Pecho | (Hasta la Cintura) |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Thank you all for coming to see me today-! I'm gonna make e-veryone together go crazy for Miki! It'll be like you won't even have time to look away! Aha~☆ ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Sectex joined |
1
48
Facebook 