Takane Shijou appears in The Idolmaster SP as a sin clasificar character with cadera / pasado de cadera gris hair and púrpura eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 33802 |
|---|---|
| Nombre | Takane Shijou |
| Other Names | 四条貴音 |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster SP |
| Tipo de Medio | video game |
| Expresado Por | Yumi Hara, 原由実, はら ゆみ |
| Etiquetas | hairband, blunt bangs, curly hair, bow, turtleneck, midriff |
| Personalidad | |
| Height | 169cm |
| Weight | 49cm |
| Birthday | January 21 |
| Sign | Aquarius ♒ |
| Blood Type | B |
| Bust | 90cm |
| Waist | 62cm |
| Hip | 92cm |
| Age | 18 |
| Hometown | Kyoto? |
| Hobbies | Stargazing; history |
Menu
|
|
| Day | |
3 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Takane Shijou
Perfil
Takane Shijou is a character from The Idolmaster SP.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Púrpura eyes and Gris hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Púrpura | |
| Color de Cabello | Gris | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
Frases | View All
“ I am, truly happy to be able to deliver my songs to everybody like this. I hope that my songs will be close to everybody's hearts like the waves that come and go....... I sing with all my heart. ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Ronain31 joined |
1
3
Facebook 