Nozomi Tojo appears in Love Live! School Idol Project as a personaje principal character with hasta la cintura púrpura hair and turquesa eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56652 |
|---|---|
| Nombre | Nozomi Tojo |
| Other Names | 東條 希, とうじょう のぞみ, Nozomi Toujou |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Aina Kusuda, 楠田亜衣奈, くすだ あいな |
| Etiquetas | twintails, rubber band, stockings, school uniform, bow, cheek curls, thighhighs, hat, shrine maiden, kansai accent, zettai ryouiki |
| Personalidad | Pervert |
| Age | 17 |
| Birthday | June 9 |
| Sign | Gemini ♊ |
| Height | 159cm |
| Bust | 90cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | O |
| Favorite food | Meat (slow-roasted) |
| Dislikes | Caramel |
Menu
|
|
| Day | |
8 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
10 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Nozomi Tojo
Perfil
Nozomi Tojo is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Turquesa eyes and Púrpura hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Turquesa | |
| Color de Cabello | Púrpura | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Friend of Eli Ayase
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 20 | Add
|
0 likes
Well, according to the cards... |
|
0 likes
But when it fell through, she couldn't tell them. |
|
0 likes
It probably means she's always been a super idol. |
|
0 likes
Dancers? |
|
0 likes
Huh? |
|
0 likes
Eli-chi, Umi-chan, Rin-chan. |
|
0 likes
Well, according to the cards... |
|
0 likes
In that house, Nico-cchi's been a super idol since her first year. |
|
0 likes
Remember how I told you Nico-cchi was a school idol? |
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Similar Characters
Also from Love Live! School Idol Project
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| gyyrfhjtev joined |
10
62
9
Facebook
Play Voice Sample
