Umi Sonoda is a personaje principal character from Love Live! School Idol Project known for hasta la cintura azul hair and amarillo eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 56649 |
|---|---|
| Nombre | Umi Sonoda |
| Other Names | 園田 海未, そのだ うみ |
| Role | Personaje Principal |
| Primary Assignment | Love Live! School Idol Project |
| Tipo de Medio | anime |
| Expresado Por | Suzuko Mimori, 三森すずこ, みもり すずこ |
| Etiquetas | knee highs, school uniform, bow, single bang, hat, beret, gloves, fingerless gloves, tie, idol, archer |
| Personalidad | |
| Age | 16 |
| Birthday | March 15 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 159cm |
| Bust | 76cm |
| Waist | 58cm |
| Hip | 80cm |
| Blood Type | A |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
11 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
5 Character of the Month nominations |
|
Umi Sonoda
Perfil
Umi Sonoda is a character from Love Live! School Idol Project.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Amarillo eyes and Azul hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Amarillo | |
| Color de Cabello | Azul | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
classmate of Honoka Kousaka
classmate of Kotori Minami
Appears as | Edit Assignments
Love Live! (Series) (2010)
Love Live! School Idol Project (2013)
Love Live! School Idol Festival (2013)
Granblue Fantasy (2014)
Love Live! The School Idol Movie (2015)
Love Live! Sunshine!! 2nd Season (2017)
Love Live! School Idol Festival ALL STARS (2019)
Quotes | View all 27 | Add
|
1 likes
Is it over? Is it over? |
|
0 likes
I'm starting to understand the situation. |
|
0 likes
I don't see anyone. |
|
0 likes
I wonder why she was so desperate to escape. |
|
0 likes
That seems possible. |
|
0 likes
We'll also practice our fundamentals on Sundays. |
|
0 likes
And why do they think we're your backup dancers? |
|
0 likes
That's right. |
|
0 likes
I'm sorry. |
4
6
Facebook
Play Voice Sample
