Celestia Ludenberg is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc featuring hasta la cintura negro hair and rojo eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 60964 |
|---|---|
| Nombre | Celestia Ludenberg |
| Other Names | セレスティア・ルーデンベルク, Celestia Ludenberck, Celes, Taeko Yasuhiro, Ultimate Gambler |
| Role | Personaje Secundario |
| Primary Assignment | Danganronpa: Trigger Happy Havoc |
| Tipo de Medio | video game |
| Expresado Por | Hekiru Shiina, 椎名へきる, しいな へきる |
| Expresado Por | Marieve Herington, , |
| Expresado Por | Lindsay Seidel, Jane Parr, |
| Etiquetas | stockings, tie, blunt bangs, gothic lolita, curly hair, twintails, twin drills |
| Personalidad | |
| Birthday | November 23 |
| Sign | Sagittarius ♐ |
| Height | 164cm |
| Weight | 46kg |
| Blood Type | AB |
| Bust | 80cm |
Menu
|
|
| Day | |
9 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
3 Character of the Month nominations |
|
Celestia Ludenberg
Perfil
Celestia Ludenberg is a character from Danganronpa: Trigger Happy Havoc.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Rojo eyes and Negro hair that is Hasta la Cintura length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Rojo | |
| Color de Cabello | Negro | |
| Largo de Cabello | Hasta la Cintura | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
Frases | View All
“ Competition, discrimination, victimization and violence... As society grows, so does its perversion. ”
3
4
Facebook 
Danganronpa: Trigger Happy Havoc
Danganronpa (Series)