Makoto Kikuchi is a character from The Idolmaster (game) featuring al cuello negro hair and gris eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 70889 |
|---|---|
| Nombre | Makoto Kikuchi |
| Other Names | 菊地真, きくち まこと |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Tipo de Medio | video game |
| Expresado Por | Hiromi Hirata, 平田宏美, ひらた ひろみ |
| Etiquetas | tomboy, twin ahoge |
| Personalidad | |
| Birthday | August 29 |
| Sign | Virgo ♍ |
| Blood Type | O |
| Age | 17 |
| Height | 159cm |
| Weight | 44kg |
| Bust | 75cm |
| Waist | 57cm |
| Hip | 78cm |
| Hometown | Shizuoka |
| Hobbies | Sports in general |
Menu
|
|
| Day | |
11 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Makoto Kikuchi
Perfil
Makoto Kikuchi is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Gris eyes and Negro hair that is Al Cuello length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Gris | |
| Color de Cabello | Negro | |
| Largo de Cabello | Al Cuello | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Thanks for coming, everyone-! Look, check this stage out! It's really a Hinamatsuri show today-! C'mon, enjoy this cute festival with me as much as we can! Let's do this~! ”
1
64
Facebook 