See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 70891 |
|---|---|
| Nombre | Iori Minase |
| Other Names | 水瀬伊織 (みなせ いおり) |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster (game) |
| Tipo de Medio | video game |
| Expresado Por | Rie Kugimiya, 釘宮理恵, くぎみや りえ |
| Etiquetas | hairband, hairbow, forehead |
| Personalidad | |
| Birthday | May 5 |
| Sign | Taurus ♉ |
| Blood Type | AB |
| Bust | 77cm |
| Waist | 54cm |
| Hip | 79cm |
| Age | 15 |
| Height | 153cm |
| Weight | 40kg |
| Hometown | Tokyo |
| Hobbies | Traveling abroad; eating tours |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Iori Minase
Perfil
Anime girl Iori Minase is a character from The Idolmaster (game).
They have been indexed as Femenino Adolescente with Rojo eyes and Marrón hair that is Cadera / Pasado de Cadera length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Rojo | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Cadera / Pasado de Cadera | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster (game) (2007)
The Idolmaster: Live for You! (2008)
The Idolmaster SP (2009)
The Idolmaster Dearly Stars (2009)
The Idolmaster 2 (2011)
The Idolmaster (2011)
The Idolmaster: Cinderella Girls (2011)
The Idolmaster Shiny Festa (2012)
Puchimas! Petit Idolmaster (2013)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
The Idolmaster One for All (2014)
THE iDOLMASTER Platinum Stars (2016)
Azur Lane (2017)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE iDOLMASTER: Stella Stage (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
Quotes | Add
Frases | View All
“ Halloween is such fun, isn't it! But Iori-chan's performance will certainly be even more fun! I'm going to make everyone fall head over heels tonight too-. ......By the way Producer, that means you too♪ ”
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| LuckyRandom joined |
1
2
Facebook 