One of the notable characters from The Idolmaster: Million Live!, Tsubasa Ibuki is recognized for al cuello marrón hair and rojo eyes.
|
☰ Links
|
|
| ID | 75372 |
|---|---|
| Nombre | Tsubasa Ibuki |
| Other Names | 伊吹翼 |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster: Million Live! |
| Tipo de Medio | mobile game |
| Expresado Por | Machico, マチコ, まちこ |
| Etiquetas | idol, ahoge |
| Personalidad | |
| Age | 14 |
| Birthday | July 30 |
| Sign | Leo ♌ |
| Height | 158cm |
| Weight | 43kg |
| Bust | 85cm |
| Waist | 52cm |
| Hip | 82cm |
| Blood Type | B |
Menu
|
|
| Day | |
0 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
0 Character of the Month nominations |
|
Tsubasa Ibuki
Perfil
Tsubasa Ibuki is a character from The Idolmaster: Million Live!.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Rojo eyes and Marrón hair that is Al Cuello length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Rojo | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Al Cuello | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Million Live! (2013)
Idolmaster Million Live! Theater Days (2017)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Starlit Season (2021)
The Idolmaster: Million Live! (anime) (2023)
The Idolmaster Tours (2025)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Imágenes | Add
Comentario
Member Features | Iniciar Sesión or Register
Kawaii or NOT?!
| Brotei joined |
| SHIRO3 joined |
1 
Facebook 