|
☰ Links
|
|
| ID | 91863 |
|---|---|
| Nombre | Kogane Tsukioka |
| Other Names | 月岡恋鐘 |
| Role | Sin Clasificar |
| Primary Assignment | The Idolmaster: Shiny Colors |
| Tipo de Medio | mobile game |
| Expresado Por | Karin Isobe, 礒部 花凜, いそべ かりん |
| Etiquetas | bracelets |
| Personalidad | |
| Age | 19 |
| Birthday | February 25 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Height | 165cm |
| Weight | 58kg |
| Bust | 93cm |
| Waist | 60cm |
| Hip | 91cm |
| Blood Type | B |
| Hometown | Nagasaki |
| Hobbies | Home cooking |
Menu
|
|
| Day | |
1 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
1 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Kogane Tsukioka
Perfil
Anime girl Kogane Tsukioka is a character from The Idolmaster: Shiny Colors.
They have been indexed as Femenino Adolescente with Marrón eyes and Marrón hair that is Al Pecho length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Género | Femenino | |
| Color de Ojos | Marrón | |
| Color de Cabello | Marrón | |
| Largo de Cabello | Al Pecho | |
| Edad Aparente | Adolescente | |
| Orejas de Animales | No |
Relaciones | Relations Graph
Teammate of Kiriko Yukoku
Teammate of Yuika Mitsumine
Teammate of Mamimi Tanaka
Teammate of Sakuya Shirase
Appears as | Edit Assignments
The Idolmaster (Series) (2005)
The Idolmaster: Shiny Colors (2018)
THE IDOLMASTER POPLINKS (2021)
The Idolmaster Shiny Colors: Song for Prism (2023)
The Idolmaster Shiny Colors (Anime) (2024)
The Idolmaster Shiny Colors 2nd Season (2024)
Quotes | View all 9 | Add
|
0 likes
I want to see you again! |
|
0 likes
If we're doin' it, let's go all out! |
|
0 likes
A live show?! |
|
0 likes
Bye bye! |
|
0 likes
Straylight! |
|
0 likes
Huh? Really?! |
|
0 likes
I hope you'll buy not just one, but two or three copies! |
|
0 likes
I'm so happy! |
|
0 likes
The ocean was so beautiful, it got me really hyped up! |
1 
Facebook
Play Voice Sample
