One of the notable characters from Fate Stay Night, Sakura Matou is recognized for até o peito roxo hair and roxo eyes.
See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 1018 |
|---|---|
| Nome | Sakura Matou |
| Outros Nomes | 間桐 桜(まとう さくら) |
| Papel | Protagonista |
| Primary Assignment | Fate Stay Night |
| Tipo de Mídia | h-game |
| Dublado Por | Sherry Lynn, Sheryl Lynn, Katie Ashley |
| Dublado Por | Noriko Shitaya, 下屋則子, したや のりこ |
| Tags | v bangs, hair ribbon, school uniform, knee highs, bow |
| Personalidade | |
| Bust | 85cm |
| Waist | 56cm |
| Hip | 87cm |
| Birthday | March 2 |
| Sign | Pisces ♓ |
| Blood Type | O |
Menu
|
|
| Day | |
10 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
4 Character of the Month nominations |
|
Sakura Matou
Perfil
Sakura Matou is a character from Fate Stay Night.
They have been indexed as Feminino Adolescente with Roxo eyes and Roxo hair that is Até o Peito length.
| Característica | Appears as | Oficial |
|---|---|---|
| Gênero | Feminino | |
| Cor do Olho | Roxo | |
| Cor de Cabelo | Roxo | |
| Comprimento do Cabelo | Até o Peito | |
| Idade Aparente | Adolescente | |
| Orelhas de Animais | Não |
Relações | Relations Graph
Sister of Rin Tohsaka
True master of Rider
In love with Shirou Emiya
Daughter of Aoi Tohsaka
Daughter of Tokiomi Tohsaka
Granddaughter of Zouken Matou
Appears as | Edit Assignments
Fate Stay Night (2004)
Fate (Series) (2004)
Fate / stay night (2006)
Fate/tiger colosseum (2007)
Fate/unlimited codes (2008)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2010)
Fate Zero (2010)
Carnival Phantasm (2011)
Fate Zero 2 (2012)
Fate/stay Night: Unlimited Blade Works (2014)
Fate/kaleid liner Prisma☆Illya: Oath Under Snow (2017)
Fate/stay night: Heaven's Feel - I. Presage Flower (2017)
Today's Menu for the Emiya Family (2017)
Quotes | View all 77 | Add
|
4 likes
Yes... |
|
2 likes
It makes me happy to have dinner with so many people. |
|
2 likes
Don't worry. |
|
2 likes
Senpai? |
|
2 likes
You were up late again last night, weren't you? |
|
2 likes
To Kuzuki-sensei. |
|
1 likes
Right, same to you, Senpai. |
|
1 likes
I don't have anyone I can call mom or sister... |
|
1 likes
N-No, that's not it, Senpai! |
Where to Watch | Powered by 
Imagens | Add
Comente
Kawaii or NOT?!
| moshiwake joined |

Facebook
Play Voice Sample
