See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 36131 |
|---|---|
| Name | Irina Shidou |
| Other Names | 紫藤 イリナ |
| Role | Supporting |
| Primary Assignment | High School DxD |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Maaya Uchida, 内田真礼, うちだ まあや |
| Voiced By | Kristi Kang, Kristi Bingham, |
| Tags | twintails, school uniform, bow, cross, necklace, thighhighs, ahoge, zettai ryouiki, katana, jumpsuit |
| Personality | |
| Birthday | September 29 |
| Sign | Libra ♎ |
| Height | 164cm |
| Weight | 56kg |
| Bust | 87cm |
| Waist | 59cm |
| Hip | 89cm |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
0 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
3 Character of the Month nominations |
|
Irina Shidou
Profile
Anime girl Irina Shidou is a character from High School DxD.
They have been indexed as Female Teen with Purple eyes and Orange hair that is To Waist length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Purple | |
| Hair Color | Orange | |
| Hair Length | To Waist | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations | Relations Graph
In love with Issei Hyoudou
Appears as | Edit Assignments
High School DxD (Series) (2008)
High School DxD (2012)
High School DxD BorN (2013)
High School DxD NEW (2013)
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
Where to Watch | Powered by 
Images | Add
Comment
Similar Characters
Also from High School DxD
Kawaii or NOT?!
| Twizz_fr joined |
1
1
3
4
Facebook 