See Other Versions of this Character
|
☰ Links
|
|
| ID | 36133 |
|---|---|
| Name | Rossweisse |
| Other Names | ロスヴァイセ, 100-Yen Shop Valkyrie, Drunken Valkyrie, Vomiting Valkyrie, Valkyrie who has never had a boyfriend |
| Role | Unsorted |
| Primary Assignment | High School DxD BorN |
| Media Type | anime |
| Voiced By | Ai Kakuma, 加隈亜衣, かくま あい |
| Voiced By | Mallorie Rodak, , |
| Tags | headdress, gloves, armor |
| Personality | |
| Bust | 96cm |
| Waist | 61cm |
| Hip | 89cm |
| Height | 173cm |
| Birthday | August 8 |
| Sign | Leo ♌ |
Menu
|
|
| Day | |
6 Character of the Day nominations |
|
| Week | |
2 Character of the Week nominations |
|
| Month | |
1 Character of the Month nominations |
|
Rossweisse
Profile
Anime girl Rossweisse is a character from High School DxD BorN.
They have been indexed as Female Teen with Blue eyes and White hair that is Hip / Past Hip length.
| Trait | Appears as | Official |
|---|---|---|
| Gender | Female | |
| Eye Color | Blue | |
| Hair Color | White | |
| Hair Length | Hip / Past Hip | |
| Apparent Age | Teen | |
| Animal Ears | No |
Relations
Appears as | Edit Assignments
Quotes | Add
i
Information
No quotes found. Members can contribute quotes here.
1
57
9
Facebook 
High School DxD (Series)
High School DxD BorN